Tantal

Tantal (grč. Τάνταλος) je bio sin Zevsa, vladar oblasti Lidije, kralj grada Sipila na maloazijskoj obali Egejskog mora. Uživao je u zaštiti svoga oca koji je ulagao napora da razmaženi Tantal živi svoj život u sreći i bogatstvu lišen svake brige ovog sveta. Često je posećivao Olimp i uživao u bogatim gozbama među bogovima. Zbog takvog života je sebe počeo smatrati natčovekom i postao je obestan, ohol, uobražen i sujetan. Tajne bogova koje bi čuo na Olimpu bi prenosio smrtnom svetu, krišom bi donosio nektar i ambroziju i delio je prijateljima. Delio bi smrtnicima piće i hranu koji bi ih činili besmrtnima. Ignorisao je Zevsove opomene.
Tantalove muke
Da bi testirao božanstvo bogova sa Olimpa, Tantal je počinio strašan zločin – ubio je svog sina Pelopa, isekao njegovo telo i poslužio ga na gozbi bogovima sa Olimpa da bi video da li će bogovi to primetiti.
Bogovi su, uočivši zločin, ponovo oživeli Pelopa, a Tantala za svoje zločine surovo kaznili. Bio je osuđen na trostruke muke: da bude večno gladan, da bude večno žedan i da bude u večnom strahu. Zevs je Tantala bacio u Had, podzemni svet i osudio ga da stoji u bistroj vodi do vrata, a svaki put kada bi Tantal pokušao da je pije, voda bi se povlačila. Nad glavom su mu visile grane pune najlepših plodova voća, ali svaki put kada bi on pokušao da ih ubere one bi se podizale. Nad glavom mu je stalno visila ogromna stena, preteći da se surva na njega zbog čega se on večno bojao.

Tantalove muke - Tantalizam
Iz grčkog mita o Tantalu je proistekao izraz "Tantalove muke" ili "tantalizam" čime se opisuje frustracija osobe kojoj je cilj nadohvat ruke ali ipak stalno izmiče.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Kadmos i Evropa

Herkul

Persefona